תגובות

מהו "מודל היסטורי"? ולמה לדעתי משרד החינוך כשל בתפקידו?

ביום מן הימים אני אעביר לתלמידי תיכון הרצאות חינוכיות מרתקות…

אם אתם זוכרים, לפני שנה בערך הוצאתי מאמר, בעלון המופץ לציבור הכיפות הסרוגות בכל שבוע, בשם "יוטיוב – הסיפור מאחורי הצינור". במאמר נתתי סיפור רקע על איך נוצר יוטיוב, דיברתי על התפתחות האתר וקינחתי בקצת סטטיסטיקות ועל השפעתו בחיי היום-יום שלנו (את החלק של האזהרה הוסיפו לי העורכים. אני אישית חושב שYouTube Rocks!).

השבוע קיבלתי מייל מפתיע מקורא (ומעריץ) קבוע של הבלוג (במייל נערכו שינויים קטנטנים על ידי. א' – כותב המייל, כבר לא חושב שDaniel Rocks…):

"היי דניאל מה קורה?" הוא כותב.

קוראים לי א' אני בן 16 וחצי וקורא בקביעות את הבלוג שלך. מת עליו! השבוע היה לי מבחן הכנה לבגרות בתקשורת. התחלתי לענות על השאלות במבחן כשלפתע שמתי לב למאמר שהביאו לנו על יוטיוב, שאתה כתבת!

איזה קטע הזוי! על המאמר שאלו 2 שאלות על החומר שלמדנו. כמובן שלא עשיתי פדיחות ועניתי עליהן נכון :)

מצ"ב צילום של המבחן, שבת שלום,

א'."

מבחן ההכנה לבגרות בתקשורת כפי שתועד ע"י א'. תודה על שיתוף הפעולה! (לחצו להגדלה)

שני שאלות הטרידו אותי במהלך המעבר על המבחן.

הראשונה: כבר הרבה מאוד זמן מדברים על הבעיות הקיימות במשרד החינוך. על התדרדרות החינוך בארץ. על חוסר העניין של התלמידים בחומר הנלמד. אבל האם החינוך בארץ התדרדר לנקודת שפל חסרת תקדים שכזו שהם מצטטים מאמר שאני – מעצב גרפי ובלוגר חסר כל בסיס / תואר אקדמאי, כתבתי? איפה החינוך?!

השניה: "1. שרטטו את המודל ההיסטורי…" – מה אומר בכלל המושג "מודל היסטורי"?

את השאלה הראשונה אני מפנה ביחד עם שאר הציבור למומחי החינוך בארץ. בנוגע לשאלה השניה, מתוך סקרנות (שלא היתה הורגת חתול) עשיתי מחקר קטן ולהלן ההסבר הטוב ביותר שמצאתי:

מהו מודל היסטורי בהקשר של התפתחות אמצעי תקשורת?

אמצעי התקשורת החדשים אינם דוחקים בהכרח את רגליהם של אמצעי התקשורת הישנים. מודל כספי מציג ראייה משולבת של תהליך התפתחות אמצעי התקשורת. התהליך בן ארבעה שלבים : פריצה, התמסדות, התגוננות והסתגלות.

1. שלב הפריצה – עצם הופעתו של האמצעי והחידוש הכרוך בו. בשלב זה אנו נתקלים בחידוש טכנולוגי כמו מכשירים סללוריים או שיפור בטכנולוגיות תקשורת קיימות כגון אינטרנט. שלב זה מעורר בנו סקרנות. אותה סקרנות מעוררת את תשומת ליבנו לגבי האמצעי החדש וזאת על חשבון האמצעי הקיים (אינטרנט על חשבון טלוויזיה).

2. שלב ההתמסדות – בשלב זה אמצעי התקשורת הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהשגרה ומהמרקם החברתי. אותו אמצעי מתחיל למלא תפקידים חיוניים במערכת, ואותם חלקים (מגזרים ציבוריים) הופכים להיות תלויים בו.

3. שלב ההתגוננות – בשלב זה נראה ניצנים ראשוניים של אמצעי חדש אשר מאיים על שיווי המשקל של האמצעי הקיים (הופעת האמצעי החדש יכול לשנות הרגלי שימוש באמצעי תקשורת קיים). האמצעי החדש מנסה לנגוס נתח מההכנסות ומשוק הצרכנות של האמצעי הקיים. לכן, האמצעי הקיים אינו חוסך באמצעים ומנסה להתגונן ולחסום את דרכו של החדש.

4. שלב ההסתגלות – (שלב השלום/דו-קיום) – בשלב זה נבחין בדו-קיום בין המדיום הישן למדיום הקיים. בדו-קיום הכוונה להגדרה מחדש של תפקידי המדיה הותיקים והחדשים.

עכשיו אחרי שלמדנו מהו "מודל היסטורי", נראה אם תוכלו לענות על השאלות מהמבחן בהקשר של יוטיוב?

אל תעשו פדיחות :O)

קצת על דניאל שטרנליכט

דניאל שטרנליכט הוא מעצב ומפתח צד לקוח ואב לשני אייפונים מקוריים. חי ונושם ווב בעבודה ובבית, משתדל ללמוד כל יום משהו חדש עם גוגל כמורה, ו- Notepad++ כמחברת. בזמנו הפנוי תמצאו אותו מנהל את הבלוג לעיצוב גרפי וטכנולוגיה וחוקר טכנולוגיות ווב חדשות.

תגובה אחת לפוסט "מהו "מודל היסטורי"? ולמה לדעתי משרד החינוך כשל בתפקידו?"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים